Fotowoltaika na balkonie – czy to w ogóle możliwe? Tak!

Fotowoltaika na balkonie. Jak zamontować panele, żeby nie płacić rachunków

Fotowoltaika na balkonie brzmi bardzo egzotycznie. Na zachodzie to coraz popularniejszy sposób na obniżenie rachunków i ochronę zasobów naturalnych. Czy jednak w Polsce założenie zestawu fotowoltaiki na balkonie czy tarasie w bloku w ogóle jest możliwe i legalne? Okazuje się, że tak, trzeba tylko spełnić kilka warunków. Podpowiadamy, jakie formalności trzeba spełnić i ile kosztuje zamontowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie.

Fotowoltaika na balkonie to przedsięwzięcie jak najbardziej możliwe i legalne. Prawo tego nie zabrania, natomiast mogą to regulować przepisy wewnętrzne spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Tak czy inaczej, bez wiedzy i zgody tych organów nie można przystąpić do zakładania paneli na balkon. Nie jest on wprawdzie fragmentem części wspólnej, ale elementem zewnętrznej elewacji budynku. Poza tym spółdzielnia czy wspólnota zna konstrukcję budynku, a ta wiedza jest niezbędna do zamontowania fotowoltaiki na balkonie.

Reklama

Pierwszym krokiem powinno być więc wystąpienie z wnioskiem do spółdzielni o zgodę na umieszczenie paneli na balkonie. Do wniosku do wspólnoty czy spółdzielni należy dołączyć projekt instalacji uwzględniający wytrzymałość balkonu i kwestie bezpieczeństwa. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej potrzebna będzie zgoda wszystkich lokatorów.

Zestawy fotowoltaiki na balkon

Powstały już zestawy fotowoltaiki z myślą o jej instalacji na balkonie. Potocznie zwane są fotowaltaiką do gniazdka (PV Plug and Play). Należą one do instalacji typu off-grid, czyli nie są podłączone do sieci. Oznacza to, że fotowoltaika tego typu zamontowana na balkonie będzie produkowała energię tylko na potrzeby właściciela mieszkania. Panele fotowoltaiczne na balkon są zaprojektowane tak, by zbierały jak najwięcej energii przy minimalnej powierzchni. Moc zestawów typu PV Plug and Play wynosi od 400 do 800 Wp. Najwięcej prądu wyprodukują panele na balkon o najwyższej mocy, ale są one dużo droższe. Znaczenie ma również położenie balkonu i kąt nachylenia paneli. Najwięcej prądu wyprodukuje fotowoltaika umieszczona na balkonach od strony południowej.
Reklama

Ile kosztuje zainstalowanie fotowoltaiki na balkonie?

Zakup fotowoltaiki na balkon wiąże się z kupnem kilku elementów. Często sprzedawane są one w pakietach, które są ze sobą kompatybilne. Ogólnie do kosztów fotowoltaiki na balkonie należy zaliczyć:
  • panele fotowoltaiczne;
  • przewody AC;
  • rozdzielacz AC;
  • elementy mocujące.
Koszt poszczególnych elementów wchodzących w skład fotowoltaiki na balkonie będzie się różnił w zależności od mocy paneli i materiałów, z którego są wykonane. Do zestawu trzeba doliczyć koszty dostawy, montażu, marżę sklepu. Zainstalowanie fotowoltaiki na balkonie kosztuje przeciętnie ok. 5000 zł.

Czy na fotowoltaikę na balkonie można dostać dofinansowanie?

Montując prywatną fotowoltaikę na balkonie, nie można skorzystać z dofinansowań z takich programów jak "Czyste Powietrze" czy "Mój prąd". Balkonowe zestawy produkują zbyt małą ilość prądu, aby móc liczyć na tego rodzaju dotacje. Pewną zmianą był grant z OZE, który wchodził był częścią Krajowego Programu Odbudowy. W tym roku czas składania wniosków na to dofinansowanie do fotowoltaiki na balkonie już minął. Warto jednak sprawdzić czy takie nabory nie są prowadzone lokalnie. Niektóre samorządy przewidują dofinansowania fotowoltaiki bez ograniczeń, a wtedy panele na balkonie spełnią wszystkie kryteria.
Reklama
 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz