Problem z parkowaniem

Stopnień zmotoryzowania Polaków jest coraz większy, a projekty zmieniające   infrastrukturę w naszym mieście zakładające większą   liczbę miejsc parkingowych – raczej już nie możliwe. . Kierowcy zwykle pozostawiają pojazdy na chodnikach, przy murach budynku czy na trawnikach  . Niszczą zieleń i blokują ciągi komunikacyjne. Źle zaparkowany samochód, oprócz tego, że utrudnia przejście czy przejazd innym użytkownikom, stanowi niemałe zagrożenie. Może blokować dojazd np. pogotowia czy innych służb, gdzie istotny jest czas reagowania. 

Jakie sposoby wspólnoty mieszkaniowe mogą zastosować?

Ustanowienie strefy zamieszkania

W odróżnieniu od dróg wewnętrznych strefy zamieszkania objęte są postanowieniami przepisów o ruchu drogowym, a co za tym idzie kwestie parkowania są na ich terenie uregulowane. Oznacza to, że jeśli ktoś zaparkuje poza wyznaczonym miejscem, będzie można wezwać policję lub straż miejską. Ten sposób nie wyeliminuje problemu parkowania przez osoby trzecie. W przypadku zaparkowania samochodu na miejscu wskazanym do parkowania przez osobę spoza wspólnoty, policjant nie będzie sprawdzał jego uprawnienia do miejsca, tylko prawidłowość sposobu parkowania. Nie jest bowiem naruszeniem zasad ruchu drogowego zaparkowanie na czyimś miejscu, a jest nim tylko parkowanie poza miejscem wyznaczonym do parkowania. Rozwiązaniem problemu w przypadku oznaczonych miejsc do parkowania jest posłużenie się mechanicznymi zabezpieczeniami tych miejsc np. szlaban czy blokady miejsc, choć te sposoby generują dodatkowe koszty.

Wspólnota Mieszkaniowa,   może    podjąć decyzję o przypisaniu konkretnych miejsc parkingowych do poszczególnych lokali i zamontować zamykane na klucz blokady parkingowe, bez których zdjęcia nie będzie możliwe zaparkowanie na danym miejscu parkingowym. Jest to   rozwiązanie dla Wspólnot, gdzie ilość miejsc parkingowych nie jest mniejsza niż  uprawnionych.

Jeśli nie jest to Wspólnota ogrodzona ze szlabanem, istnieje duże ryzyko, że miejsca parkingowe na terenie Wspólnoty zajmowane będą przez osoby nieupoważnione   Czy Wspólnota może nakładać na takie osoby z tego tytułu określone sankcje? Niestety nie, co potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27.05.2009 r. (sygn. akt VI ACa 1124/08). W tej sprawie wspólnota mieszkaniowa uchwaliła, że na osoby parkujące w miejscach oznaczonych zakazem parkowania nakładane będą opłaty karne. W celu jej wyegzekwowania upoważniono zarząd do zakładania blokad na koła. Przed nałożeniem blokady na koła nieprawidłowo zaparkowanego samochodu umieszczano na nim informację o naliczaniu opłaty. Jeżeli dany samochód kolejny raz zaparkował na osiedlu, a posiadano zdjęcie dokumentujące ten fakt, blokowano koła. Jednak Sąd Apelacyjny uznał, że wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować takich sankcji. Według sądu nie znajduje to poparcia ani w ustawie o własności lokali, ani w kodeksie drogowym, który do zakładania blokad uprawnia tylko policję i straż miejską.

Tak więc w świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości stosowania przez wspólnoty mieszkaniowe środków przymusu w postaci blokad na koła . Pozostaje więc pytanie, czy dopuszczalne jest nakładanie na parkujących bez upoważnienia samych sankcji pieniężnych. Według prawników, co do zasady byłoby to możliwe. Problem byłby tylko z egzekwowaniem tych kar. Wspólnota bowiem nie ma dostępu do bazy danych kierowców i nie może ich zidentyfikować po numerze rejestracyjnym samochodu. Tak więc nałożona kara w praktyce byłaby nie egzekwowalna, co każe z kolei wykluczyć możliwość jej nakładania. Nie ma bowiem sensu nakładać kar, które z założenia nie będą podlegać egzekucji.

 

Podsumowując wszystkie aspekty prawa związanego z problemem parkowania na naszym terenie Wspólnoty dochodzimy do wniosku ,że mamy za mało miejsc do parkowania w stosunku do posiadanych samochodów . Jedno jest pewne , każdy ma prawo do swojego miejsca parkowania na jeden samochód . Jeśli posiadamy dwa lub trzy musimy znaleźć sobie dla niego miejsce w innym wolnym miejscu  nie należącym do innego członka Wspólnoty. Właściciele mieszkań posiadający garaż będą zmuszeni do parkowania w garażach bo częstym problemem jest pozostawianie swoich samochodów na parkingu

W naszej Wspólnocie uprawnionych do ubiegania się o miejsce parkingowe jest 13 lokali .Miejsc parkingowych na których można zamontować słupki blokujące na klucz mamy 17 . Zarząd Wspólnoty aby rozwiązać ten problem zgłasza propozycję składania wniosku chętnych o wydzielenie miejsca i montaż słupka  blokującego .  Słupek   służyć będzie do prywatnych celów właściciela lokalu więc musi pozostać sfinansowany w całości z montażem przez  właściciela ,Wniosek do wypełnienia (na dole do pobrania)   lub dostępny w biurze Wspólnoty  . Na podstawie wniosków złożonych do końca czerwca 2019 będzie możliwe dokonanie wyceny montażu i wybrania jednakowych blokad . Wnioski mogą wypełniać chętni nie posiadający garaży.

Przenoszenie uprawnienia do parkowania na osoby trzecie

Ograniczenie członkom wspólnoty dostępu do miejsc postojowych w taki sposób, że  miejsca parkingowe (garaże) udostępniano  niektórym tylko członkom wspólnoty, to bez względu na zastosowane kryteria byłoby to rażące naruszenie zasad współżycia społecznego. Nie można odmówić rezerwacji miejsca parkingowego  członkowi wspólnoty, który np. nie ma garażu czy  samochodu, a nawet prawa jazdy  gdyż byłoby to pogwałcenie art. 12 Ustawy o własności lokali. Ponadto założenie, że  dany współwłaściciel nie ma samochodu dzisiaj, nie oznacza, że nie będzie miał go jutro, albo że nie może korzystać z samochodu pożyczonego.

Każdemu członkowi przysługuje prawo do parkowania na nieruchomości wspólnej i nie ma znaczenia, czy ktoś będzie czynił użytek z tego prawa. A użytek z tego prawa można czynić również i w taki sposób, że miejsce postojowe zajmie osoba trzecia, która z tych czy innych względów wozi danego członka wspólnoty (np. z uwagi na stan zdrowia, albo właśnie brak samochodu).

. Rozwiązaniem, choć związanym z kosztami, będzie  montaż szlabanów co pozwoli wyeliminować problem parkujących spoza wspólnoty osób którzy posiadają już miejsce wyznaczone jakim jest garaż .Każdemu członkowi przysługuje jedno miejsce do parkowania . Z uwagi na to ,że nie mamy możliwości usytuowania dodatkowych garaży  to zapory- blokady składane miejsc parkingowych będą dobrym rozwiązaniem

Z zaporami parkingowymi spotykamy się na osiedlach mieszkalnych, w podziemnych garażach, a czasami przy sklepach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na danym miejscu może zaparkować tylko właściciel samochodu posiadający kluczyk do blokady. Do czego służy zapora parkingowa?

Zapora parkingowa jest elementem służącym do zabezpieczania przed dostępem dla pojazdów nieupoważnionych wjazdu na określony teren lub miejsca postojowego. Blokady tego typu występują w formie stałej (np. przenośne słupki lub umieszczane na stałe odbojnice) lub składanej.

Blokady parkingowe stosowane są na prywatnych parkingach, aby uniemożliwić zajmowanie miejsc nieupoważnionym samochodom. Najczęściej można je spotkać na stanowiskach dla osób niepełnosprawnych, na terenach przy pensjonatach czy we wspólnych garażach osiedli mieszkaniowych. W Polsce legalnie można zakupić atestowaną zaporę parkingową (atest gwarantuje trwałość materiałów wykorzystanych do produkcji oraz wytrzymałość zamka na próby zniszczenia), lecz nie każdemu wolno z takiego zakupu później skorzystać.

Samodzielne postawienie blokady na miejscu parkingowym, bez uprzedniego otrzymania na to zgody, może wiązać się z grzywną nawet do 500 złotych.Zgody na stałą rezerwację postoju musi udzielić zarządca   terenu.   jednak  nie może zostać zastosowania w przypadku, gdy zapora okazuje się być przeszkodą dla służb miejskich – jeśli uniemożliwia np. dojazd karetki musi być bezwzględnie usunięta

 

Kto podejmuje decyzję w sprawie postawienia zapory parkingowej?

 

 

  1. Gmina – jeśli chcemy postawić zaporę parkingową na terenie należącym do miasta, musimy uzyskać na to zgodę od zarządu gminy. Skorzystamy z tego jako mieszkańcy bloków z wielkiej płyty lub właściciele sklepów borykających się z regularnie blokowanym przez samochody prywatne podjazdem dla dostawców.
  2. Wspólnota mieszkaniowa – kupując mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej, często otrzymujemy razem z nim przypisane do numeru lokalu miejsce parkingowe. Aby zyskać pewność, że nikt niepowołany nie będzie z niego korzystał, możemy poprosić zarząd wspólnoty o postawienie zapory parkingowej. Jeśli zdecydujemy się na to samodzielnie, zarządca ma prawo usunąć ją bez ostrzeżenia lub wezwać straż miejską, która wystawi nam mandat.
  3. Prywatny właściciel terenu – jeśli jesteśmy posiadaczami terenu, na którym znajduje się miejsce parkingowe, możemy bez przeszkód postawić na nim zaporę. Ma to zastosowanie przy posesji domowej lub hotelach, których właściciele rezerwują postoje tylko dla gości.

 

Jak korzystać z blokady parkingowej?

 

Jeśli dane miejsce należy do nas, mamy pełne prawo zamontować na nim rodzaj zabezpieczenia, które pomoże nam zachować stanowisko wyłącznie do własnych celów. Jest to kluczowe szczególnie wtedy, gdy wiemy, że w tym miejscu inne osoby często pozostawiały by swój pojazd w razie, gdyby akurat nie było tam naszego auta. Jeśli jednak nasze miejsce parkingowe nie sąsiaduje z odpowiednimi oznaczeniami, a zapomnieliśmy postawić blokadę, słupki lub zaporę ktoś wciąż może z tego stanowiska skorzystać. Pamiętajmy więc, aby każdorazowo po opuszczeniu naszego stanowiska podnosić i blokować wybrane zabezpieczenie. W ten sposób upewnimy się, że po powrocie miejsce będzie wolne.

Możemy również użyczać swojego miejsca poprzez zwolnienie blokady parkingowej, np. w sytuacjach, gdy wyjeżdżamy na urlop bądź zamykamy firmę czy lokal. Jeśli mamy pewność, że rano nikt już nie będzie korzystał z naszego miejsca, również na noc możemy zostawiać zaporę opuszczoną. Jeśli chcemy podnająć miejsce, umówmy się z daną osobą na dzielenie kosztów i ustalmy zawczasu wszelkie inne zasady, które pomogą nam na zgodne korzystanie z wytyczonego stanowiska. Być może konieczne będzie spisanie stosownej umowy, jeśli będziemy chcieli nie tylko użyczać naszego miejsca, lecz je również wynajmować.

Załącznik do pobrania

wniosek

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz