Obowiązek meldunkowy mimo zapowiedzi likwidacji nie przestał istnieć i niestety z jego realizacją są problemy. Wiele osób nie informuje o zmianie miejsca pobytu i zameldowania. Zdarza się, że ktoś zameldowany jest w jednym miejscu, a naprawdę mieszka na drugim końcu Polski albo za granicą. Brak informacji, kto faktycznie mieszka w lokalu, rodzi spore problemy we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach . Rzadko kiedy bowiem liczba osób zameldowanych w danym lokalu pokrywa się z liczbą osób faktycznie pod danym adresem zamieszkujących. O każdej zmianie liczby osób zamieszkałych w lokalu (w odróżnieniu od zameldowanych) należy zawiadomić Zarząd a następnie za pomocą deklaracji , Urząd Miasta i Gminy . Obowiązek ten należy wykonać niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od daty wystąpienia zmiany. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez stronę internetową oraz druk dostępny do pobrania na naszej stronie internetowej lub biurze Wspólnoty. Zmiana liczby osób zamieszkałych w lokalu (będąca podstawą do rozliczenia kosztów za wywóz śmieci zależnych od kryterium liczby osób) dokonywana będzie od następnego miesiąca po dacie złożenia oświadczenia. Z ważnych przyczyn (m.in. zgon, narodziny, wniosek o dodatek mieszkaniowy) dopuszcza się możliwość dokonania powyższej zmiany w danym miesiącu, pod warunkiem złożenia oświadczenia do 14 dnia danego miesiąca w Biurze Wspólnoty. Wspólnoty jak i samorządy (to do nich należy organizacja zbiórki odpadów) nie mają narzędzi, które pozwalają im ustalić, ile dokładnie osób przebywa na stałe w mieszkaniu. Urzędy interweniują wtedy, gdy liczba zameldowanych osób jest większa, niż wynikająca z deklaracji śmieciowych. Wystarczy jednak złożyć oświadczenie,(dostępne jest na stronie do pobrania poniżej lub biurze Wspólnoty ) że zameldowana osoba faktycznie w lokalu nie mieszka (bo na przykład wyjechała na rok w zagraniczną delegację), by uniknąć zwiększenia stawki opłat. Zwykle jednak niewiele osób pamięta o obowiązku zameldowania dodatkowych lokatorów, a sprawy nie poprawia fakt, że za takie „zapominalstwo” nie grożą żadne konsekwencje. Warto jednak wiedzieć, że wnoszenie opłaty śmieciowej jest obowiązkiem mieszkańców. Co więcej , egzekwowanie opłaty jest możliwe do pięciu lat wstecz. W praktyce jednak bardzo rzadko się to udaje.
Opłaty wnosi się w wysokości wynikającej ze złożonej deklaracji (liczba osób zamieszkujących x stawka).
W związku z powyższym przypomina się, że zgodnie z art. 6m ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Okoliczności, kiedy należy złożyć zmianę deklaracji:
– zmiana ilości osób zamieszkujących (np. wyprowadzka, zgon, urodzenie się dziecka),
– sprzedaż nieruchomości,
– zmiana sposobu zbierania odpadów,
– zmiana właściciela nieruchomości lub formy władania nieruchomością
W przypadku, gdy ktoś nie złoży deklaracji (lub w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji) opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może zostać naliczona w drodze decyzji, zgodnie z art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, według danych posiadanych przez Urząd Gminy.
Właściciele domów jednorodzinnych deklaracje składają bezpośrednio w Urzędzie Gminy. W budynkach wielorodzinnych należy powiadomić administratora, ile osób mieszka pod danym adresem. Na możliwość uchylania się od opłat wskazują m.in. dysproporcje pomiędzy ilością zużytej wody a liczbą zgłoszonych mieszkańców.
Apelujemy do mieszkańców aby sami zgłaszali zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi poprzez złożenie rzetelnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Niewypełnienie tego obowiązku prowadzi do wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie ze skutkiem powstania zaległości i odsetek. Informujemy również, że rozpoczynają się weryfikacje danych zawartych w deklaracjach śmieciowych, dotyczących liczby mieszkańców
Informujemy również, że rozpoczynają się weryfikacje danych zawartych w deklaracjach śmieciowych, dotyczących liczby mieszkańców czego dowodem są pisma do wspólnot , spółdzielni i gospodarstw jednorodzinnych w sprawie rozbieżności ( pismo w biurze Wspólnoty ). Dlatego stworzyliśmy w naszej Wspólnocie „Oświadczenie” (w załączeniu do pobrania) które ułatwi i ujednolici formę wyjaśnienia (oświadczenia) wymaganą przez Urząd Miasta i Gminy w Lipsku .
Do pobrania :